گروه برزین از مشهد رتبه دوم جشنواره موسیقی فجر را کسب کرد


گروه «برزین» از مشهد که با اجرای ۶ قطعه در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر حاضر شده بود، در پایان توانست رتبه دوم بخش رقابتی شاخه کلاسیک ایرانی این جشنواره را کسب کند.در اختتامیه جشنواره بیست و هفتم موسیقی فجر که یک شنبه شب با حضور وزیر ارشاد و جمعی از اهالی موسیقی کشور در تالار وحدت تهران برگزار شد، برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره معرفی شدند و به این ترتیب پس از سال ها یکی از رتبه های شاخه کلاسیک جشنواره به یک گروه از خراسان رضوی اختصاص یافت.آن طور که سایت خبری موسیقی روز گزارش داده است ۴۹ گروه متقاضی شرکت در بخش رقابتی شاخه کلاسیک ایرانی جشنواره فجر بوده اند که از این تعداد ۱۰ گروه به این بخش راه یافتند.گروه «برزین» به سرپرستی «امیرحسین اسکندری» در این دوره از جشنواره روز ۲۵ بهمن قطعه های نواهنگ، پرواز خاکستر، خروش، صدای سکوت، پرواز روح و نوای عشق را در پژوهشکده فرهنگ و هنر تهران اجرا کرد که مورد توجه هیئت داوران جشنواره قرار گرفت.در این گروه محسن حجازی و کیوان نعمت اللهی نوازنده تار بودند و آزاده رضازاده، امیر فرهنگ اسکندری، رامین میلانی و علی فریدنیا به ترتیب نواختن بم تار، عود، سنتور و نی را بر عهده داشتند.همچنین رضا شریفی و امیرحسین اسکندری نوازندگان کمانچه در این گروه بودند و احسان خسروی با نواختن تنبک، توفان و پنداریک در گروه حاضر بود. حسن زرنگیان نیز دیگر عضو گروه برزین بود که نواختن کوزه و پنداریک را بر عهده داشت. حجت اشرف زاده نیز به عنوان خواننده در جشنواره فجر گروه برزین را همراهی کرد.
از «همایون» تا «برزین»

«امیرحسین اسکندری» سرپرست گروه برزین پس از کسب رتبه دوم جشنواره موسیقی فجر طی گفت وگویی با خراسان از دیروز و امروز گروه برزین و حال وروز موسیقی مشهد می گوید.او حرف هایش را با نگاهی به تاریخچه گروه برزین شروع می کند:« این گروه را من و برادرم امیر فرهنگ اسکندری در سال ۸۵ با نام «همایون» راه اندازی کردیم. اما در سال ۸۸ به دلیل وجود گروه دیگری با همین عنوان، نام گروه را به «برزین» تغییر دادیم. اعضای این گروه نیز همگی از بزرگان موسیقی مشهد هستند که برخی خودشان سرپرست گروه های دیگر هستند».

 

به کارمان ایمان داشتیم

اسکندری در ادامه از اجرایشان در جشنواره موسیقی فجر سخن می گوید و تاکید می کند که این تنها حدود ۷۰ درصد ظرفیت موسیقی مشهد بود:« ما به کارمان ایمان داشتیم و مطمئن بودیم که جزو برگزیدگان جشنواره خواهیم بود. البته باید توجه داشته باشیم که این تنها حدود ۷۰ درصد ظرفیت موسیقی مشهد بود. موسیقی در خون خراسانی هاست و همه اهالی موسیقی به این امر واقف هستند».

 

در انتظار اجرا

سرپرست گروه برزین بخش بعدی سخنانش را به تلاش هایی که برای اجرای عمومی در مشهد داشته اند، اختصاص می دهد:« ما از حدود ۸ ماه قبل برای اجرای عمومی در مشهد درخواست داده ایم، اما هنوز پاسخ قطعی به ما نداده اند.

البته برای اجرا در تهران و دیگر شهرها پیشنهادهایی به گروه شده است.ما با کسب مقام دوم جشنواره فجر توانمندی های خود را نشان دادیم و امیدواریم که مسئولان هم شرایط اجرای عمومی را برای ما فراهم کنند.»

 

http://ramin63.persiangig.com/

 

/ 0 نظر / 28 بازدید