استاد کسایی درگذشت

 

 اسرار ازل را نه تو دانی و نه من  ....

استاد فقید ,استاد کامل  زنده راه و زنده یاد حسن کسایی امروز 25 خردادماه 1391 چشم از جهان فرو بست . و چه میراث گرانبهایی را برای مردم خویش به یادگار گذاشت .روحش شاد و یادش گرامی باد. 

جزئیات خبر را از سایت ایسنا دنبال کنید ...

 

استاد «حسن کسایی»، نوازنده‌ی پیشکسوت نی، امروز 25 خردادماه پس از سال‌ها دست‌وپنجه نرم کردن با بیماری سرطان درگذشت.

به گزارش خبرنگار بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن کسایی که در سال‌های آخر عمر خود در کما به سر می‌برد و در منزل خود بستری شده بود، توان صحبت کردن و غذا خوردن نداشت، سرانجام این هنرمند پیشکسوت در سن 84 سالگی دیده از جهان فروبست.

او آواز و گوشه‌های موسیقی ایران را نزد استاد تاج اصفهانی و ادیب خوانساری آموخت و نِی را از «مهدی نوایی» فرا گرفت.

کسایی در سن ۲۰ سالگی نخستین اجرای تکنوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد قطعه‌ی معروف «سلام» را در دستگاه چهارگاه ساخت که از معروف‌ترین قطعات موسیقی ایرانی به شمار می‌آید.

این هنرمند در سال ۱۳۲۹ برای نخستین‌بار نی را به ارکستر برد و با ارکستر رادیو ارتش اصفهان همکاری خود را آغاز کرد. در سال‌های بعد با ارکسترهای متعدد رادیو به سرپرستی هنرمندانی چون ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، محمد میرنقیبی، همایون خرم و دیگران به فعالیت خود در این زمینه ادامه داد.

از سال ۱۳۴۶، فضای کاری کسایی ابعادی جهانی پیدا می‌کند و یک صفحه‌ی دورو در مایه‌های شور و ماهور از نوازندگی نی او به همراه تنبک جهانگیر بهشتی توسط کمپانی C.B.S فرانسه ضبط و در سال ۱۳۵۴ در نقاط مختلف جهان پخش شد.

کسایی در دهه‌ی 60، به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامه رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. در سال ۱۳۶۹، تندیس او در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد.

از کارهای اخیر حسن کسایی، می‌توان به آلبوم «دختر گلفروش» با تنظیم مهرداد یزدانی و آواز علی جهاندار و گفت‌وگوی «نی و تار» که حاصل همنوازی وی با شهرام میرجلالی است، اشاره کرد.

 منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»

/ 0 نظر / 27 بازدید